Yurtdışı turlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Her ne kadar dünyanın en modern, en medeni şehirlerini gezecek olsanızda eminim hak vereceksiniz ki insanın evi gibisi yok. Zaten turlarda rehber sizi belli başlı konularda uyaracaktır ama gitmeden önce de aklınızın bir köşenizde tutmanızda fayda var.

Yurtdışı turları için olmazsa olmazların başında gelenlerden biri de boynunuza asabildiğiniz türden cüzdanlar. Pasaportunuzu ve paralarınızı burada güvenle muhafaza edebilirsiniz. Yurtdışında pasaport çok çok önemli bu yüzden mutlaka boyun cüzdanınızda taşımanızı öneririm. Paraya gelince de tüm paranızı asla aynı yerde muhafaza etmeyin. Diyelim ki 1000 € taşıyacaksınız üzerinizde, size önerim 700€ kadarını boynunuza asıp taşıyacağınız cüzdanın içerisine geriye kalan parayı da diğer ceplerinize paylaştırmanızı öneririm.

Ben bu çantayı Tchibo'dan aldım ve gerçekten oldukça kullanışlı ve güvenlli! Size de buna benzer bir çanta almanızı tavsiye ederim.
Ben bu çantayı Tchibo’dan aldım ve gerçekten oldukça kullanışlı ve güvenlli! Size de buna benzer bir çanta almanızı tavsiye ederim.

 

Mesela Napoli hırsızlık konusunda çok meşhurdur. Napoli’den aldığımız magnette bile hırsız teması var 🙂 Rehberimizin anlattığına göre sıkı sıkı uyarmasına rağmen “bana bişey olmaz yaa…” diyenlerin bile otobüse döndüklerinde cüzdanı yokuş üzerlerinde. Bu tarz hikayeleri eşim duyunca biraz stres yaptı doğal olarak anlatıp sizi de korkutmak istemezdim ama gittiğiniz belli başlı yerlerde hırsızlık ve dolandırıcılık gibi olaylara dikkat ediniz. Bir diğer örnek ise Prag ve Budapeşte gibi euro bozdurmanız gerekecek yerlerde bu konuda biraz daha dikkatli olmalısınız, eğer turla gitmişseniz muhtemelen tur rehberi size bu konuda yardımcı olacaktır fakat kendiniz bu işlemi yapacaksanız ekstra dikkat etmelisiniz. Bazı döviz bürolarında  alış fiyatını kocaman yazıp satış fiyatını çok küçük yazıyorlarmış ve bir çok kişiyi bu şekilde kandırabiliyorlarmış. Aman dikkat!

Napoli hatırası :)
Napoli hatırası 🙂

Bir tavsiye de cep telefonu ve internet kullanımı ile alakalı. Gitmeden önce telefon hattınızı yurtdışı kullanımına açtırmayı unutmayın ve mümkünse yurtdışında daha rahat ve ekonomik olarak kullanabileceğiniz bir tarifeye geçin. Hemen hemen tüm gsm operatörleri bazı tarifelerinde günlük bir bedel ödemeniz karşılığında gayet ekonomik internet kullanım seçenekleri sunabilmekte fakat bu konuda gerekli başvuruyu yapmaz da kafanıza göre internet kullanırsanız ekonomik değil astronomik faturalarla karşılaşabilirsiniz. Ya da telefonunuzun internetini kapatıp kablosuz ağlara bağlanmayı deneyebilirsiniz. Birçok yerde kablosuz ağ bulma şansınız yüksek.

Şimdilik ilk aklıma gelen konular bunlar. Yeni yerleri keşfettiğinizde yaşadığınız heyecan ve mutluluk muazzam fakat tedbirli olmakta da fayda var. İyi gezmeler dilerim!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here