Yeşil Pasaport Süresi kaç yıldır? Yeşil pasaportlar beş yıl geçerli olarak düzenlenmektedir. Ancak hak sahibinin yanında bu haktan faydalanacak olan çocukları yaş sınırlarına bağlı olmak üzere yaş sınırına takılmıyorlarsa beş yıl geçerlidir ama örneğin öğrenci olmayanlar için 18 yaşına kadar geçerli olacak şekilde yeşil pasaport alabilirler. Eğer öğrenciyse ve 25 yaş sınırına tabii ise o zamanda 25 yaşına kadar geçerli olacak şekilde en fazla 5 yıl geçerli olacak şekilde yeşil pasaport düzenlenir.

Devlet memurları yeşil pasaportu hakettikten sonra yani 1,2, ve 3’üncü kadro dereceye sahip olduktan sonra mesleklerinden ihraç olup memuriyet haklarını kaybetmedikleri sürece yeşil pasaport hakkından yararlanabilirler. Yine bu kadro derecelerde çalışmakta iken emekli olanlar ya da istifa edip ayrılanlar da memuriyet haklarını herhangi bir olumsuzluk nedeniyle kaybetmedikleri sürece emekli oldukları ya da istifa ettikleri tarihlerden itibaren ömür boyu yeşil pasaport alma hakkından yararlanabilirler.

Yeşil pasaport süresi 5 yıl süreli olduğundan dolayı hem çalışanlar ve emekliler için hem de istifa ederek ayrılanlar için 5 yılın sonunda pasaportun geçerlilik süresi sona ereceğinden bu süre zarfında pasaportun yenilenmesi gerekir. Pasaportun geçerlilik süresi bitmeden önce ya da bittikten sonra pasaportun yenilenebileceği gibi uzun süre yenilenmemesi durumunda da herhangi bir hak kaybı söz konusu olmaz. Pasaportlar istendiği zaman yenilenebilir.

Size tavsiyem eğer devlet 3’ün 1’ine düştüğünüz gün hemen gidip yeşil pasaporta başvurun ve her fırsatta doya doya gezin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here