Viyana gezi rehberi Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gidecekler için güzel bir kaynak olabilir. Orta Avrupa turlarının en güzel duraklarından, Avrupa’nın en eski üniversitelerine ev sahipliği yapan, 2016 yılında dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilen Viyana. Her ne kadar resmi dili Almanca olsa da Türkçe konuşan bir çok insanla karşılaşmanız olası.

Avusturya’nın yüz ölçümü olarak en küçük şehri olsa da en kalabalık şehri Viyana’da nüfus yaklaşık 2 milyondur ve Avusturya nüfusunun yaklaşık %25’ini oluşturur. Viyana’da asgari ücretin yakınındaki ülkelere göre daha yüksek düzeyde olmasından dolayı da her gün binlerce insan iş dolayısı ile Viyana’ya gidiş geliş yapmaktadır. Bu arada yeri gelmişken hemen belirtelim gelir seviyesinin yüksek olmasının da etkisiyle Viyana için birazcık pahalı bir şehir diyebiliriz.

Şehir 23 adet bölgeden oluşmakta merkezinde 1 numaralı bölge var ve spiral şeklinde 23’e kadar sıralanıyor. Bulunduğunuz semtin numarası ne kadar küçükse o kadar merkeze yakınsınızdır demek yani. Eğer turistik amaçla gelecekseniz ve kendinize bir otel arıyorsanız 1’den en fazla 9’a kadar olan bölgelere bakmanızı tavsiye ederim.

Avusturya Macaristan imparatorluğuna da başkentlik yapmış olan Viyana yüzyıllarca Habsburg hanedanlığının da yaşadığı yer olmuş ve bu sayede kültürel manada bu şehri çok ileriye götürmüştür. Attığınız her adımda Habsburg hanedanlığının izlerini görmeniz mümkün. Şehirde bu tarihi doku çok güzel korunmuş. Viyana aynı zamanda hepimizin bildiği gibi Türk tarihi için de çok önemli bir dönüm noktasıdır. Şehirde hala türk izlerini görmek mümkün. Örnek vermek gerekirse şehir merkezinde bulunan St. Stefan Katedralinin çanı türklerden kalan toplardan yapılmış.

Viyana için klasik müziğin ve operanın dünyadaki merkezi desek pek yanlış olmaz. Sokakta yürürken bile mini bir konsere denk gelebilirsiniz. Viyana’ya gitmişken klasik müzik konseri dinlemek isterseniz her köşede bilet satıcısı var pazarlık yapmanızı öneririm. Meşhur opera binasında bir eser dinlemek gibi bir hayaliniz varsa günler, haftalar önce internetten bilet almanızı öneririm.

Viyana gezi rehberi için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana’da Konaklama

Viyana’da Yeme İçme

Viyana’da Ulaşım

Viyana Havaalanı

Viyana Metrosu

2 YORUMLAR

  1. Faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. Gelecek ay için plânladığımız viyana gezimiz için çok işimize yarayacak! Sağ olun var olun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here