Londra deyince akla ilk gelen Londra’nın sembol yapılarından biri Tower Bridge. Londra kulesinin önünde olduğu için bu köprüye kule köprüsü anlamına gelen “Tower Bridge” adı verilmiş. Baskül köprü olarak bilinen köprü türle- rinden dünyadaki en ünlü köprülerden biri, hatta belkide en ünlüsü. Kullanıma 1894 yılında açılan Tower Bridge iki yürüyüş yolu ve bir de araba yolu ile birbirine bağlanmış olan iki kuleden oluşuyor. Londra’nın iki yakasında ticaretin büyüyüp gelişmesiyle birlikte şehrin iki yakasını birleştirmek amacıyla yeni bir köprüye ihti­yaç duyulmuş aslında 1870 yılında su altından geçen ve sadece yaya trafiğine açık bir tüp geçit inşaç edilmiş fakat doğal olarak bu tip geçit ihtiyaçları karşılamamış ve yetersiz kalmış. Köprü baskül köprü değilde diğer sıradan köprülerden olsaymış büyük
gemilerin limana geçişleri sorun olabilirmiş bundan dolayı 1876 yılında yeni köprü için bir köprü proje yarış­ması açılmış yarışma sonunda Hares Jones’ un projesi birinci olmuş ve bu proje kabul edilmiş. köprünün yapımına 1886 senesinde başlanmış ve Tower Bridge sekiz yılda inşa edilmiş. Köprüye adını veren Londra kulesi yani Tower of London ile uyumlu olması istendiği için köprü de Victoria döneminin Gotik tarzında yapılmış.
Yapımında yaklaşık 450 işçinin çalıştığı 265 metrelik Baskül köprünün yukarı doğru alçılıp kapanması ilk yapıldığı dönemde hidrolik bir sitem kullanılmaktaymış. Yapımında 11 bin ton çelik kullanılan köprünün açılıp kapanması günümüzde elektrikli bir sistem kullanılarak sağlanıyor Ve bu işlem yılda ortalama 1000 kez tekrarlanıyor. Diler­seniz yaklaşık 10 pound karşılığında köprünün kule­lerine de çıkabilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve online rezervasyon için http://www.towerbridge.org.uk sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Tower Bridge Rd, London SE1 2UP, İngiltere

Telefon: +44 20 7403 3761

Çalışma Saatleri: 10:00 – 17:30

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here