Londra’da ulaşım yazımızdan önce de Londra ile ilgili detaylı bir girizgah yazmıştık. Yaz sezonunda bir daha gitmenin, Londra’yı yazın da tecrübe etmenin farklı olacağını düşünüp koyulduk yola. Öncelikle belirtmemiz gereken Londra’yı dolu dolu gezip tam anlamıyla görülmesi gereken yerlerini görmek istiyorsak 1 hafta kafi. Fakat bunu detaylıca ve sindire sindire yapmak istiyorsak 15 güne hedef başarıyla tamamlanır. Gezecek görecek o kadar çok yer, mekan, müze, sokak, pazar, pub, meydan vb yer var ki saymakla bitmez. Tüm bu hengamenin içinde bir yerden bir yere gitmek için çok fazla vakit harcamayalım, vakit kaybetmeyelim diyorsanız size tavsiyemiz mutlaka ama mutlaka metro kullanmanız. Evet otobüsleriyle meşhur bu şehir bu yönüyle de çok cazip, iki katlı şirin kırmızı otobüsleri baktığınız heryerde vızır vızır fakat metro seçeneği zaman açısından çok daha avantajlı. Metro vb toplu taşıma kullanmak istiyorsanız oyster card satın almanız gerekiyor. Bizdeki istanbulkart, ankarakart, kentkart benzeri bir kart. Farklı opsiyonlarla yükleme yapabiliyorsunuz. 1-2 günlük, 1-2 haftalık vs. Çeşitli büfelerden ya da metro istasyonlardaki makinelerden yükleme yapmanız mümkün. İngiltere’de ulaşım bizim paramızla düşünecek olursak oldukça pahalı. O yüzden birkaç günlük ya da haftalık almak daha mantıklı ve ekonomik oluyor. Size tavsiyemiz, bir metro istasyonuna girer girmez hemen bir değil birkaç adet metro ağı haritası edinmeniz. Seyahatiniz süresince çantanızda bulunsun. Ha yok eğer benim işim hep online derseniz online map dolu app store ya da google market. Onlarla ilgili de ayrı bi yazı yazılabilir tabi.

Yaz sıcağında giderseniz aman zaten Londra yağmurlu memleket demeyin çünkü o işler inanın hiç mi hiç belli olmuyor. 15 gün boyunca sadece 1 akşam hafif çiseleyen yağmura denk geldik hepsi o kadar. Gitmeden hava durumuna birden fazla kaynaktan bakın, valizinizi ona göre hazırlayın. Gereksiz yer tutan eşya seyahatte her zaman bize engel olur. Londra’da öyle bizdeki gibi adım başı market bakkal çakkal bulmak çok sık rastlanan bir durum değil malesef. Hele bir de yaz sıcağında geziyorsanız yanınızda mutlaka suyunuzu bulundurun. Tesco, poundland, boots, sainsbury, m&s food, waitrose vb marketlere denk geldikçe de su stoğunuzu yenileyin.

Pegasus ile uçacaksanız Stansted havaalanını kullanmak durumundasınız. Stansted havaalanı şehir merkezine/ Londra 1.bölgeye 1,5 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Havaalanı- şehir merkezi arası express tren mevcut fakat biz, bizim ülkemizdeki havaşa benzer “airport bus express” i kullandık. Bu otobüsün biletlerini de hemen bagaj alım kısmının yanındaki bilet satış gişesinden aldık. Gidiş-dönüş bilet alırsanız bir daha dönerken ay şimdi ben nereden alıcam bileti diye vakit kaybetmezsiniz. Biletleri aldıktan sonra alt kattan yolunuza devam edip çıkışa ulaştığınızda otobüs duraklarını sıra sıra dizili olarak göreceksiniz zaten. Her peronda ilgili bir görevli muhakkak bulunuyor, biletinizi gösterip gideceğiniz yeri söylemek yeterli olacaktır. “Victoria Station” oldukça merkezi bir destinasyon. Oradan dilediğiniz yere metro ve ya otobüs ile rahatlıkla geçebilirsiniz. Ulaşım oldukça pahalı olsa da hem pratik hem de daha uyguna geldiği için oyster card mutlaka edinmelisiniz. Cebinizde bulunsun, ülkeden çıkış yapmadan oyster kartınızı ister iade edin bakiyeniz kalırsa onu geri alın, ister yanınızda kalsın bir daha gelirseniz tekrar kullanırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here