Londra hakkında genel bilgiler merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Sitemizin diğer sayfalarında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. İngiltere geçmişte en büyük sömürgeci ülke olarak dünyanın % 40’ını topraklarına katmış. İşte bu yüzden “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak anılmış. Britanya deyince akla İngiltere, Galler bölgesi ve İskoçya geliyor. United Kingdom yani Birleşik Krallık olarak geçen İngiltere’de Kuzey İrlanda da var. Avrupanın çoğu köşesinde olduğu gibi İngiltere’de de hangi taşı kaldırsanız kaldırın altından Romalılar çıkıyor. Milattan önce 47 yılında Tokat Zile’de geldim gördüm yendim diyen Jül Sezar İngiltere’ye de milattan önce 55 yılında gelmiş. Romalılar milattan sonra 122 yılında bir türlü başa çıkamadıkları iskoçlara karşı ünlü Hadrian duvarını yapmışlar ve ilk yerleşimlerin yaklaşık 2000 yıl öncesine dayandığı bugünkü başkente akan nehir anlamına gelen Londinium demişler.  Londinium kelimesi zamanla Londra adını almıştır. Bu uzun tarihi geçmişi ve farklı kültürlerle bolca olan etkileşimi sonucu Londra dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olmuştur.

Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti Londra Kraliyet ailesi, iki katlı kırmızı otobüsleri, şehri boydan boya geçen Thames nehri, sisli ve yağmurlu havasıyla özdeşleşen bu güzel şehir her dilden her ırktan insanın bir arada yaşadığı ve çok farklı dönemlerin izlerini taşıyan tam bir dünya kentidir. Sokaklarında Türkçenin de dahil olduğu 300’den fazla dilin konuşul­duğu tahmin ediliyor. Londra 8 milyon nüfusuyla aynı zamanda Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biri.

londra-hakkinda-genel-bilgilerSizi her daim şaşırtmayı başarabilecek bir şehir. Bir yandan alabildiğine özgür, bir yandan alabildiğine gelenekselci. Hem monarşik kültürün yılmaz koruyucusu hem de diğer taraftan sıra dışı gecelerin yaşandığı açık bir şehir. Yeşile doymak ve stres atmak istiyorsanız Kensington Bahçele­rinden başlayıp, Hyde Park’tan geçip St. James parkı kadar uzunca bir yürüyüş yapın. Eğer amacınız eğlenceyse birbirine yakın olan SOHO, Leicester meydanı ve Covent Garden yakın­larında dolaşın, Chinatown’da çin yemekleri yiyebilir, barlarla dolu sokaklardan geçip, tiyatrolar bölgesine gidebilirsiniz. 2000 yılında milenyum için yapılan Big Ben ve parlamento binasının karşısındaki London Eye isimli dönme dolaba binebilirsiniz. 135 metrelik bu muazzam büyüklükteki dönme dolaptan şehrin eşsiz manzaralarını görmek mümkün. Bir tur yarım saat sürmekte ve iniş binişler dönme dolap çok yavaş hareket ettiğinden dolayı hiç durmadan yapılmakta. Yürüyüş için Knightsbridge, Chelsea, Kings Road, Notting Hill, Oxford street, gece manzarası için de South Bank ve Waterloo tercih edilebilecek mükemmel yerler.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here