Kimler yeşil pasaport alabilir sorusuna cevap verelim. Yeşil pasaport yani hususi pasaport alabilmek için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar veya sahip olmanız gereken bazı özellikler olması gerekir. Geçtiğimiz aylarda birçoğumuz vizesiz avrupa seyahati için nefeslerimizi tutmuş ve beklemiştik fakat maalesef bu bizim için hala bir hayal. Avrupa birliğinin Türklere serbest dolaşım hakkı vermemek için elinden ne gelirse yapacağı hepimizin tahmin edebileceği bir şey. Hal böyle olunca yeşil pasaport bulunmaz bir nimet. Ancak tabi alabilene.

Bakalım kimler yeşil pasaport alabilir,

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri ve eski bakanlar yeşil pasaport alabilir.
  • Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda çalışan ve çalışmakta iken emekli olan veya çekilen devlet memurları yeşil pasaport alabilir.
  • Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışmakta iken emekli olan devlet memurları yeşil pasaport alabilir.
  • Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri Birinci, ikinci ve üçüncü derece üzerinden kesilerek T.C. Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ve bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları yeşil pasaport alabilir.
  • Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. Kademe Belde Belediye Başkanları görev yaptıkları süre boyunca geçerli olacak şekilde yeşil pasaport alabilirler.

Ayrıca bu maddelerden herhangi birinde belirtilen şartları taşıyan kişilerin eşleri, 18 yaşından küçük erkek ve kız çocukları ile 18 yaşını bitirdikten sonra, çalışmayan, bekar olan ve hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden (öğrencilik hariç) reşit kız çocukları yeşil pasaport alabilirler.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here