Gözünüzü kapayın ve Londra’yı düşünün desem bir çoğunuzun aklına hiç şüphesiz ilk önce tüm ihtişamıyla Big Ben gelir. Zaten yüzlerce kişinin katıldığı bir ankette İngiltere’nin en önemli simgesi seçilmiş. Big Ben aslında Londra’daki saat kulesinin çanının adı. Bu çan ilk olarak 11 temmuz 1859 tarihinde çalmış ve çanın takılması 30 saat kadar sürmüş. Kule aslında St. Steven kulesi olarak adlandırılıyor. Fakat İngilizler Big Ben adını çok sevmiş, tüm yapı için kullanmışlar. Peki bu isim nereden geliyor biliyor musunuz? Bizde kesin olarak nereden geldiğini bilmiyoruz. 🙂 Bu konuda iki tez var. Bunlardan hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Birincisi; kulenin yapımını bizzat yöneten, kule yapıldığı sırada eserlerden sorumlu devlet bakanı olan ve avam kamarasında Big Ben olarak tanınan Sir Benjamin Hall ‘dan almış adını. Bir diğerine göre ise adı O zamanların en ünlü ağır siklet boksörü Ben Caunt’tan geliyormuş.

Big BenBig Ben dört yüzlü bir saat. Hem de dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saati. Eski Westminster sarayının 16 Ekim 1834’teki yangında hasar görmesinden sonra Charles Barry’nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak yapılmış ve 1858 yılında tamamlanmıştır. Sarayla uyumlu olması için Victoria – Gotik stilinde inşaa edilen kulenin yüksekliği ise 96,3 metre. Saatin ağırlığı 5,5 ton. Çan çaldığı zaman sesi 14 km uzaklıktan bile duyulabiliyor. Dört yüzünde bulunan saatlerin her birinin çapı 6,75 metre. Yelkovanın uzunluğu 4,20 metre, akrebin uzunluğu da 2,8 metredir. Saat kadranı üzerindeki roma rakamları bile yaklaşık 70 cm uzunluğunda. Kulenin en üstte bulunan ışığına kadarki yüksekliği ise tam 107 metre. Big Ben ismini fazlasıyla hak ediyor değil mi?

26 Haziran 2012’de kulenin ismi kraliçenin tahta çıkışının 60. yılı şerefine “Elizabeth kulesi” olarak değiştirilmiş. Yeri gelmişken Kraliçe Elizabeth’in Britanya tarihinde tahtta en uzun süre kalan hükümdar olduğu bilgisini de araya sıkıştıralım. İngiliz parlementosu kulenin de dahil olduğu Westminster sarayında toplanıyor. Parlamento toplandığı zamanlarda kulenin üzerindeki lamba yakılarak parlamentonun toplantıda olduğu halka ilan ediliyor.

Kulenin saati neredeyse hatasız oluşuyla meşhur. İkinci dünya Savaşı boyunca yakındaki avam kamarası bile yıkılırken saat çalışmaya ve vaktinde çalmaya devam etmiş. Saatin mekanizması aslında bir avukat olan Edmund Beckett Denison tarafından tasarlanmış. Saatin hızı sarkacın omzuna küçük pennyler eklenerek ayarlanıyormuş. Vakit nakittir sözü de buradan geliyor olsa gerek.

Dipnot: Big Ben 21 Ağustos 2017 itibariyle dört yıl sürecek olan bir restorasyon sürecine girdi. 2021 yılından önce Londra’ya gidecekler maalesef Big Ben’i göremeyecekler. Önceden haber verelim istedik gidince şok olmayın. 🙂

Big Ben

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here